Cnc Teknik Servisi

Spindle Konik Taşlama

Bilindiği üzere spindle konikleri, makinelerin en hassas parçalarıdır. Bu hassas parçalarda zaman içerisinde hassasiyetin azaldığını, bu durumun ise işleme hatalarını ortaya çıkardığını söylemek mümkündür. Ayrıca konik yüzeyinde meydana gelen pürüzlü yapının da iş ve zaman kaybına sebebiyet vermesi muhtemeldir. Söz konusu kayıpları en aza indirgemenin yolu ise spindle konik taşlama işlemidir.

Spindle Konik Taşlama Nedir?

Spindle konik taşlama, aşındırma yöntemini temel alan bir işlemdir. Bu işlem aracılığıyla cihaz ya da malzemenin yüzeyinde meydana gelen pürüzlerin giderildiğini söylemek mümkündür. İşlemin gerçekleştirilmesinin temel amacı ise, cihaz ve malzemelerinin işlevini arttırmaktır.

Spindle Konik Taşlama Avantajları

  1. Spinde Ünitesinin Performansını İyileştirir

Spindle ünitesi, yukarıda da değinmiş olduğumuz üzere makinelerin en hassas bölgelerinden biridir. Bu bölgenin, belirli aralıklarla bakım görme ihtiyacı mevcuttur. İstenilen performansı elde etmenin en temel yolu budur. Aksi durumda spindle ünitesinde meydana gelecek her 30 mikrometrelik salgı, kesicinin ömrünün %50 oranında düşmesine sebep olacaktır.

  1. Makine Sağlığını Güvence Altına Alır

Spindle koniği taşlama işleminin düzenli yapılmaması, işleme hassasiyetini bozar. Bu da ciddi zaman kayıplarının meydana gelmesine sebebiyet verir.

  1. Daha Büyük Arızaları Önler

Hatalı fener mili (spindle) ile çalışmak, birbiri ile bağlantılı olan diğer cihaz aksamlarının da bozulmasına sebebiyet verebilir. Daha büyük arızaların meydana gelmesinin önüne geçmek ise düzenli spindle toniği taşlamak ile mümkün kılınmış olur.

  1. İlk Günkü Hassasiyeti Korur

Cihaz ömrünü arttırmak, ilk günkü hassasiyet ile çalışmalara devam etmek isteyen kişilerin taşlama işlemine özen göstermesi gerekir. Çünkü hassasiyetin korunması, ancak düzenli bakım ile mümkün kılınır.

  1. Ekonomik Kayıpları Önler

Spindle koniği taşlama işlemi, ekonomik kayıpları iki açıdan önler. Öncelikle düzenli taşlama işleminin yapılması, olası aksaklıkların ve hasarların önüne geçer. Bu sayede ortaya çıkması muhtemel olan büyük maliyetlerden kurtulmuş olunur. İkincil olarak ise cihaz performansının arttırılması örnek verilebilir. İlk günkü hassasiyet ile çalışan cihaz, zaman kayıplarının meydana gelmesini önler. Bu sayede ise daha kısa sürede daha fazla proje gerçekleştirilir.

Comments are closed.

Close Search Window